Strona www2

Video:

Małgorzata-Mańka-Szulik---Prezydent-Miasta-Zabrze-(2)

Małgorzata Mańka-Szulik

Prezydent Miasta Zabrze

Małgorzata Maria Mańka-Szulik

Działaczka samorządowa, doktor nauk społecznych, od 2006 prezydent Zabrza.

Z wykształcenia matematyk. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na Politechnice Śląskiej ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania oraz informatyki. Stopień doktora nauk społecznych uzyskała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w 2019 na podstawie pracy pt. Komunikacja społeczna samorządu terytorialnego miast tworzących Górnośląski Związek Metropolitalny.

Zainicjowała utworzenie pierwszej w Polsce samorządowej szkoły artystycznej – Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu. Pełniła funkcję dyrektora tej placówki. Autorka prac z zakresu zarządzania komunikacją zewnętrzną i wewnętrzną w jednostkach samorządu terytorialnego oraz rozwiązań informatycznych w procesie komunikacji społecznej tych jednostek. W 2013 powołana w skład Konwentu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zaangażowała się w działalność lokalnego stowarzyszenia Skuteczni dla Zabrza, które współtworzyła. Z jego ramienia w wyborach samorządowych w 2002 kandydowała na urząd prezydenta Zabrza, zajmując 3. miejsce. W 2003 została pełnomocnikiem okręgowym nowo powstałej partii Inicjatywa dla Polski (partia rozwiązała się w styczniu 2006). W drugiej turze wyborów w 2006 z ramienia SdZ została wybrana na urząd prezydenta Zabrza. Cztery lata później uzyskała reelekcję w pierwszej turze (startując z własnego komitetu przy poparciu SdZ), otrzymując poparcie na poziomie 75%. W 2014 została wybrana na trzecią z rzędu kadencję (otrzymała 63% poparcia w I turze, ponownie startując z własnego komitetu). Ubiegała się o reelekcję także w wyborach samorządowych 2018, gdzie w drugiej turze głosowania zdobyła 52% głosów i zapewniła sobie wybór na kolejną kadencję[.

W 2015 została wybrana na stanowisko przewodniczącej zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Uczestniczyła w pracach nad utworzeniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii[.